Jak nawiązać kontakt z drugą osobą, gdy jesteś nieśmiały?
Nie ma nic trudniejszego niż pierwsze spotkanie z nową osobą – szczególnie, jeśli masz problemy z przełamaniem pierwszych lodów. Ale nie martw się! Oto kilka cennych wskazówek, jak poradzić sobie z nieśmiałością podczas spotkań towarzyskich:
1. Przygotuj pytania
Jeśli boisz się ciszy i lękuje przed akcją “omg co powiem teraz”, przygotuje parę pytań na wszelki wypadek! Pytaj o czytane książki lub seriale Netflix.
2. Wybierz odpowiednie miejsce
Wybierając miejsce na spotkanie postaw na swoim terytorium – miejscu gdzie czujesz się swobodniej i mniej nerwowo (może to być sklep kawy obok twojego domu).
3. Słuchaj uważnie
To część kilku punktu 1 oraz elementarne dobrze wychowania: bądź dobrym słuchaczem i wyraź swoje zainteresowanie rozmówcami
Nadrzędnym sposobem – Jak radzić sobie z fobią społeczną?
Jeśli twoja nieśmiałość przekroczyła poziom “lekko niemiły”, możesz mieć fobię społeczną — a to już wymaga poważniejszej terapii. Nie musisz jednak skazywać się na życie w izolacji. Oto kilka opcji:
1. Terapia poznawczo-behawioralna
Terapia ta skupia się przede wszystkim na rozwoju zdrowej relacji z otaczającymi Cię ludźmi, poprzez wyłaniane i korygujace niewłaściwe myśli.
2. Medytacja
Czasami wspomnienia niezapomnianych ,stresowych czy bolesnych sytuacji nasila objawy fobii społecznych – medytując możesz porozmawiać ze swoimi demonami i uspokoić umysł.
3. Farmakoterapia
Jeśli twoja fobia jest naprawdę silna, lek sinu synonim do pomocy! Przyjmujemy tylko pod kontrolą lekarza psychofarmachologiczny
Specjalisty.
Cytaty odnośnie tematu:
“Nieśmiałość to jednaj słowa …lęk” – Susan Cain
“Władzą celebrytów jest nagłośnienie prawdziwego ja- czasem przez osobą bardzo nieśmiałą.” – Oprah Winfrey
Dziesięć ciekawostek o nieśmiałości:
Zdaniem Eksperta:
Według badań opublikowanych na stronach Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Polskie Towarzystwo Psychologiczne), terapia poznawczo-behawioralna wydaje sie być najbardziej skuteczna w leczeniu fobii społecznych. Wojciech Owczarski, redaktor naczelny magazynu “Psychologia dla Ciebie”, zaleca również stosowanie medytacji i innych technik relaksacyjnyc.