Zawarte w kadrze – jak ukryć tajemnice przed światem?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co skrywają niektóre zdjęcia? Może na pierwszy rzut oka wydają się one zwyczajne, ale po chwili uważnego przyjrzenia się w kadrze zaczynają ukazywać się różne tajemnice. Niejednokrotnie są to rzeczy, o których nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek się dowiedział. W takim przypadku warto poznać kilka trików, które pozwolą ukryć niechciane elementy na zdjęciu.
Ukryjmy twarze!
Jednym ze sposobów na ukrycie niechcianych elementów jest zastosowanie narzędzi w edytorze zdjęć. Można np. zamazać twarze osób, które nie wyrazili zgody na pokazywanie się na fotografii. W ten sposób zachowujemy prywatność innych ludzi, ale też nie tracimy cennych ujęć.
Robimy zdjęcie pośledniej minucie!
Jeśli boimy się, że ktoś na fotografii nie będzie wyglądał najlepiej, możemy zrobić zdjęcie dokładnie w momencie, gdy ta osoba przeżywa jakiś szczególny moment. Na przykład, kiedy cieszy się ze swojego sukcesu lub właśnie usłyszał zabawną historię. W ten sposób unikniemy niekorzystnego uchwytywania nieprzyjemnych wyrazów twarzy.
Zdjęcia “złe” i “dobre”
Niektóre zdjęcia są po prostu złe. Choć nie ma wpływu na to, co było na fotografii, możemy zrobić ciekawostkę i użyć takiego zdjęcia jako tła dla zdjęcia, które jest prawdziwym skarbem. Jeśli zdjęcia wydają się być niespójne pod względem kolorystyki czy balansu, można je połączyć w ciekawą kolaż.
Jak chronić swoją prywatność w erze social mediów?
Nieodłączną częścią naszego życia stały się social media. Wszędzie nasze zdjęcia, filmy, informacje o naszych zainteresowaniach. Niestety, często udostępniamy rzeczy, o których później możemy żałować. Jak chronić swoją prywatność w erze social media?
Brak limitów prywatności na social media
Warto pamiętać, że social media to miejsce, w którym nie ma granic prywatności. Nasze dane są widoczne dla wszystkich, którzy będą zainteresowani sprawdzeniem naszego profilu. Warto więc wyciągnąć wnioski z działań innych użytkowników, którzy potrafili już paść ofiarą niewłaściwego użytkowania social mediów.
Kiedyś na wakacjach, dzisiaj w sieci
Podczas pobytu na wakacjach poznajemy wiele nowych osób, a wracając do domu zostajemy z niezapomnianymi zdjęciami. Teraz zamiast wręczania zdjęć w albumie, publikujemy je na Instagramie lub Facebooku. Warto jednak pamiętać, że wszystko co robimy w sieci, zostanie tam na zawsze.
Ciekawostki na temat prywatności w erze cyfrowej
1) W 2018 roku na świecie było 2,65 miliarda użytkowników aktywnych w social media.
2) Wysyłając Wi-Fi z publicznych miejsc, ryzykujemy przechwycenie naszych prywatnych danych.
3) Większość z nas nie zmienia hasła do routera przez wiele lat, co może prowadzić do ataku hakerów.
4) GPS w naszych smartfonach rejestruje nasze ruchy i lokalizację, co może grozić ujawnieniem naszych tajemnic.
5) Najpopularniejsze hasło wykorzystywane przez użytkowników w 2018 roku to “123456”.
6) Dane dotyczące naszej aktywności w internecie są przez nas świadomie lub nie, przekazywane do marketingowców i firm reklamowych.
7) Wielu ludzi korzysta z tych samych haseł, co powoduje ogromne problemy bezpieczeństwa.
8) Facebook gromadzi dane nie tylko o użytkownikach, ale też o ich znajomych.
9) W 2017 roku w Polsce odnotowano 2,6 miliona prób przeprowadzenia ataków komputerowych.
10) Cyberprzestępczość kosztowała w 2018 roku ponad 600 miliardów dolarów.
Cytaty
Jak mawiał nieżyjący już komik George Burns: “Najważniejszą rzeczą jest umiejętność dobrego ukrywania swojej prywatności”.Marcin Foryt, pracownik naukowy Instytutu Technologii Bezpieczeństwa w Krakowie, dodaje: “Nie chodzi o to, by zrezygnować z internetu, ale by korzystać z niego w mądry sposób”.
Zdaniem eksperta
Według badań przeprowadzonych przez amerykańskie instytucje badawcze, już około 70% ludzi zdaje sobie sprawę z zagrożenia związanego z bezpieczeństwem w sieci. Dlatego też zaczynają coraz bardziej uważać na to, co publikują w sieci i jak korzystają z urządzeń elektronicznych. Źródło: Identity Theft Resource Center.