Nieoczywiste zjawiska – jak dostrzegać kolor i formę w dziwnych krajobrazach
Wszyscy kochamy piękne krajobrazy – zielone doliny, góry pokryte śniegiem, kolorowe pola kwiatów. Ale co z krajobrazami, które nie są tak oczywiste? Jak odnaleźć w nich piękno, kolory i formy, które mogą nam umknąć na pierwszy rzut oka?
Niecodzienne miejsca
Często najbardziej fascynujące krajobrazy kryją się w niecodziennych miejscach – na przykład w betonowej dżungli miasta, na nieprzebytych pustyniach, na podmorskich rafach koralowych. Wszędzie tam jednak, gdzie znajdujemy naturę w niespodziewanym otoczeniu, mamy szansę dostrzec zjawiska, które zadziwią i oszałamiają nas swoją różnorodnością.
Formy
W nieoczywistych krajobrazach ważne jest, by zwrócić uwagę nie tylko na kolory, ale także na formy. Często znajdują się one w miejscach, gdzie się ich nie spodziewamy – na przykład w pęknięciach skał, korytarzach między budynkami, czy na powierzchni stawów i rzek. Odważny podróżnik, który będzie w stanie dokładnie przyjrzeć się takim miejscom, może odnaleźć niezwykłe kształty – dobrze ukryte twarze, zwierzęta czy geometryczne figury.
Kolory
Kolory to drugi kluczowy element, który może sprawić, że dziwny krajobraz stanie się piękny. Różne odcienie i połączenia barw możemy odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach – na przykład w kolorowych ścianach opuszczonych budynków, w soczystych algach morskich lub na powierzchni odbijającej się w słońcu skały. Warto mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na różnorodność kolorów, która może nas zaskoczyć.
Podbiegunowe ciekawostki
1. Niezwykłe formy lodowe występujące w rejonie Arktyki to tzw. góry lodowe – potężne, unoszące się ku powierzchni skalne bloki lodowe, często przybierające kształty zwierząt i postaci ludzkich.
2. Jeziorko wodne na pustyni to prawdziwe arcydzieło natury – mgła, powstająca pomiędzy ciepłym dnem a chłodnymi, nocnymi powietrzami, utrzymuje wilgotność i zapewnia bujną roślinność na skrajach suchych pustyń.
3. Wulkan Kilauea na Hawajach to ulubione miejsce miłośników fotografii dziwnych krajobrazów ze względu na aktywny rynek lawy, który tworzy niesamowite, organiczne formy w płynnej skałce.
4. W Parku Narodowym Bryce Canyon w USA można zobaczyć tzw. „oszronione iglice” – jedne z najbardziej niezwykłych form geologicznych na świecie, przybierające kształty kolumn pokrytych lodem igieł.
5. W Parku Narodowym Antelope Canyon w Arizonie znajdują się kamienne jaskinie, których barwy zmieniają się w zależności od kąta padania światła – od szarości do czerwieni, pomarańczu i fioletu.
6. Na japońskiej wyspie Hokkaido zimą można podziwiać narciarskie trasy otoczone śnieżnymi korytarzami drzew – tzw. „drzewa śnieżne”, tworzące tunel o fantastycznych kształtach i purpurowych odcieniach z lekko przyprószonym śniegiem.
7. Na wyspie Madagaskar znajduje się dziwny gatunek drzewa baobab, którego korzenie rosną na zewnątrz, tworząc kolumny, a nie pod ziemią. Wielu podróżników przekonuje, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.
8. W Parku Narodowym Jiuzhaigou w Chinach znajdują się niesamowite jeziora w kolorze szafirowym, turkusowym, niebieskim i zielonym, tworzące wraz z otaczającymi krajobrazami niesamowite zjawisko wizualne.
9. W Islandii na czarnej plaży Reynisfjara można znaleźć piękne podwodne jaskinie, wydrążone w czarnych skałach, zapewniające niesamowite doświadczenia wizualne.
10. W Hallein w Austrii znajduje się kopalnia soli, która ma 700 lat i pokazuje niesamowite barwne formacje, które powstały, kiedy obszar ten był pod wodą.
Zdaniem eksperta
Badania naukowe pokazują, że zdolność do doceniania piękna i form w nieoczywistych miejscach jest związana z poziomem kreatywności i otwartości na nowe doświadczenia. Osoby, które mają większą wyobraźnię, potrafią łatwiej dostrzegać i doceniać piękno w miejscach, które innym mogą umknąć.
źródło: „Attention to detail and openness to experience as predictors of aesthetics appreciation of nondaily objects”, Badcock, J. C., Wagemans, J., & Duchaine, B. (2014). Vision Research, 95, 1–6.